A 2017-es év eddigi eredményei (2017. szeptember 28-ig)
UR5-ös robotok az autóalkatrész gyártásban
Az év elején egy darab robotcellát készítettünk megrendelő partnerünk részére, mellyel egy speciális anyagot hordunk fel egy összetett geometriájú felületre az Universal Robots UR5-ös robotja segítségével. A precíziós adagolással jelentős megtakarítást realizátunk partnerünknél a korábban alkalmazott technológiához képest.
Elvégzett munkánk elismeréseként a fenti cellából újabb 5db-ot szállítottunk részükre.
Befejeződött a gyár költöztetése és telepítése Lengyelországba.
A sikeresen elkészített project finomhangolását követő egyeztetések során felvázolásra került a helyszínen lévő másik, még jelenleg üresen álló gyártó csarnokba építendő gépek kivitelezésének igénye, valamint egy harmadik országba történő gépsor gyártása, telepítése is.
Mérnökeink továbbképzése
A sikerhez vezető úton fontos szerep jut a mérnökeink tudásának megfelelő szinten tartásának. Rendszeresen megszervezett oktatásokon szerzik meg munkatársaink a gyártók és forgalmazók legfrisebb, legújabb technológiát alkalmazó eszközeit, anyagait.
Az elmúlt néhány hónap során az alábbi cégek tiszteltek meg bennünket szakmai tudásuk legjavának átadásával:
- Kvalix Kft - Cognex kódolvasók és kamerák
- KEYENCE International - 1D, 2D, 3D Lézeres mérőeszközök
- IGUS Gmbh - Teljes termékpaletta a "Motion plastics for longer life" jegyében
A 2017-es év eddigi eredményei (2017. júliusig)
Egyik jelentős előrelépés az "Ipar 4.0" folyamatos bevezetése cégünknél az automatizálás területén.
Anyagmozgató rendszer darukkal és kocsikkal
Az év elején egy alumínium alapanyag feldolgozó rendszerre műszaki koncepciót, valamint tervezési és teljes körű gyártási telepítési ajánlatot készítettünk. A 3db daru állomásból
és 9db fékezhető, zajcsillapított szállító kocsiból
álló rendszer kialakíításánál különös hangsúlyt kapott a maximálisan emelhető tömeg mértéke, melyet 250kg-ban határoztak meg. A kocsik alsó ürítését a lehető legegyszerűbb, de véletlen nyitás ellen biztosított megoldással kellett elkészítenünk.
Termék továbbítás mélyhűtött környezetben
Kiemelt partnerünkkel való együttműködés eredményekén hűtött, élelmiszer ipari környezetben építettünk pályarendszert.
A Flexlink elemekből készített rendszer elkészítésénél kihívást jelentett a nagyon alacsony (-20 - 30 fokos) hőmérséklet, valamint a szállított termék egyenetlen geometriájából fakadó borulékonyság. A termék továbbítását végül speciálisan a feladathoz hangolt, gömszíjas pályával oldottuk meg.
Gyár költöztetés és kapacitás bővítés Lengyelországba
A 2012-es év folyamán építettünk partnerünk részére egy pályarendszert az élelmiszer ipari gyártó gépeihez. Az időközben szükségessé vált kapacitás bővítés a gyártóhelyen már nem volt megvalósítható, így a gyártás Lengyelországba került. A korábbi jól végzett munkánk eredményeként a partnerünk ennek az elvégzésével is minket bízott meg. Feladatunk volt a régi gépek és pályák bontása, kiszállítása az új helyszínre és a gépek ottani beüzemelése. Mindehez szükség volt egy kb 90fm hosszú szállítópálya elkészítése a korábbi 4 gép helyett 10 gépet kiszolgálva. A gyártási folyamatot PLC vezérli.
UR5-ös robotok az autóalkatrész gyártásban
Speciális anyagot hordunk fel egy összetett geometriájú felületre az Universal Robots UR5-ös robotja segítségével. A precíziós adagolással jelentős megtakarítást realizátunk partnerünknél a korábban alkalmazott technológiához képest.
Kollaboratív robot a mindennapokban - Szakmai bemutató az ipar és a felsőoktatás szereplőinek
2016.03.08-án gyakorlati bemutatóval egybekötött szakmai prezentáció helyszíne volt cégünk telephelye. Partnereink részéről élénk érdeklődés mutatkozott a cégünk által forgalmazott Universal Robots kollaboratív robot iránt. Hallomásból, valamint az internetről szerzett információkból kiindulva szerettek volna bővebb, mélyebb szakmai tartalommal bíró termékbemutatót látni, mely kérésnek szívesen tettünk eleget.
A bemutatón az ipar területéről 8 cég képviseltette magát, a Pannon Egyetem részéről a mérnöki kar környezetmérnöki intézet igazgatója, Dr. Domokos Endre (PhD) egyetemi docens tette le névjegyét.
Cégünk részéről előadást tartott Vajda György ügyvezető, Dr. Lauer János (PhD) címzetes egyetemi docens, Tóth András főmérnök, robot szakág vezető, valamint Kálmán Zoltán mechatronikai mérnök.
Az érkező vendégeket, a cégek jelenlévő képviselőit Dr. Lauer János köszöntötte, majd ezt követően felvezető előadásában ismertette a Vajda Művek Kft szakmai kompetenciáit. Szakmai referenciákon keresztül mutatta be a közel 3 évtizedes tervezői, gyártói tevékenységet és a cég személyi struktúráját. Felvázolta a szakmai tudás kölcsönös átadásának igényét és az ipar szerepvállalóival a napi szintű kapcsolattartás fontosságát, melyet a Vajda Művek Kft a jövőben tevékenységével is igazol, hasonló jellegű szakmai napok rendezésének és megtartásának keretein belül.
Vajda György ügyvezető úr röviden bemutatta cégünk tevékenységét, kitérve az élelmiszer iparban, a faiparban és az autóiparban végzett munkánkra
Tóth András főmérnök robot automatizálási szakág vezető az UR robotok felhasználási lehetőségeiről tartotta előadását Kitért a robotok helyzetére az ipari folyamatokban, a Robot - Ember együttműködésére, a biztonság és technikai support témakörére, valamint a beszerzés és szervizelés egyedi lehetőségeire.
Kálmán Zoltán mechatronikai mérnök az UR robotok egyedi programozásáról tartotta prezentációját,
majd a gyakorlatban is bemutattuk, mit is tud az Universal Robots UR5-ös robotja.
Partnereink mondták rendezvényünkről:
"A rendezvény meghívójának kézhezvételekor bizonytalan voltam abban, hogy megéri-e rászánni a napot egy sokadik robottípus megismerésére. Szerencsére elmentem a rendezvényre és megismertem az UR robotokat. A robot megismerése során rám a vezérlési és programozási felület rugalmassága tette a legnagyobb benyomást. (A bemutató alatt egy éppen aktuális kutatási feladatra be is ugrott a megoldás.) Egy dolgot hiányoltam nagyon: ha jól hallottam akkor a robotnak nincs PC-n vagy Tableten futó szimulációs felülete"
/Dr. Domonkos Endre (PhD) intézetigazgató, egyetemi docens/
"az általatok szervezett szakmai nap és bemutató igen hasznos volt a számunkra.
A bemutató olyan gondolatokat ébresztett bennünk, amely felhasználási módokat nem is gondoltuk, hogy használni tudjuk az UR robotokat.
Ezek a következők:
1. Automatizált ismétlődő mérési folyamatok
2. Összeszerelési folyamatok
3. Szerszámgép automatizálási folyamatok
4. Polírozás
5. Sorjázás
Meggyőződésünk, hogy személyes egyeztetés után a felsorolt pontok közül több estén is sikeresen tudunk együttműködni."
/Belső Gábor ügyvezető, Europ Tec GmbH/
"Az Universal Robotok tulajdonságai (pl. alacsony szervizigény, nagy flexibilitás, a biztonsági robotcella elhagyhatósága, robot-ember kooperáció lehetősége) különösen tetszettek. Úgy gondolom, hogy ezek a tulajdonságok a jövőbeni projekteknél hasznunkra válhatnak. Az előadások szakmai színvonala és tartalma megfelelt az elvárásainknak. Nagyon jónak találtuk, hogy nem csak "száraz" tényekkel találkozhattunk, hanem olyan kollégák tartották az előadásokat, akik saját maguk is ezekkel a robotokkal dolgoznak. Szintén tetszett, hogy lehetőség nyílt élőben is látni a robot működését, programozását. A Vajda Művek kollégái szívesen válaszoltak a kérdéseinkre, nagy szakmai tudásról tettek bizonyságot"
/Samu Péter fejlesztési csoport vezető, Balluff Kft/
"Nagyon színvonalas, informatív és egyben gyakorlatias előadásokat hallhattunk és láthattunk. Számomra eddig nem voltak ismertek a kollaboratív robotok. Két dolog fogott meg igazán, az egyik, hogy a robotnak nem kell biztonsági kerítés, bonyolult biztonsági kör és plc-s vezérlés, így egyszerűbb feladatokra a beruházás költségigénye jóval alacsonyabb. A másik, a robot betanításának egyszerűsége. Kellő ismerettel, 10-20 perc alatt új feladatot lehet "rábízni". Ezzel a két ismérvvel úgy gondolom, méltán kapta az Universal nevet."
/Tasner Zsolt fejlesztési vezető, Nass Magnet Hungaria Kft./
"Várakozásunknak megfelelően magas színvonalú előadáson vehettünk részt ahol megismerkedhettünk az ipari robotok egy új generációjával, meggyőződhettünk szakembereik hozzáértéséről, nem utolsósorban lehetőséget kaptunk más hasonló iparág szerepvállalóival kapcsolatot létesíteni. Az UR robotok tulajdonságai közül külön kiemelném a robotok együttműködő képességét, mobilitását, egyszerű programozását, úgy gondolom ezen tulajdonságok birtokában ez a robot típus a jövő!
/Sinkó Ferenc termelésvezető, Beurer-Hungária Kft./
FRISSÍTÉS (2016.03.24.)
Rendezvényünk színvonalának elismeréseképpen az Universal Robots gondozásában újságcikk jelent meg a Techmonitor-ban:
http://www.techmonitor.hu/tudastar/workshop-az-egyuttmukodo-robotok-elonyeirol-20160324